Okna, aluzie a st proti hmyzu

Jak upravit interiér k obrazu svému
Potřebujete-li poradit s rekonstrukcí, stavbou nebo následnými úpravami a výzdobou interiérů, naleznete u nás dostatek informací a odborných rad. Porozhlédněte se na našem portálu a načerpejte inspiraci, jak na tapety, dekorace interiéru nebo jak si poradit se stavbou.
Barvy v interiéru
Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale barvy dokážou výrazně změnit nejen interiér místnosti, ale také ovlivnit naši náladu - působí na pocity i optické vnímání. Vybírat bychom je tak měli nejen podle sympatií k jednotlivým barevným tónům, ale především pak podle jejich funkce. Jedině tak dosáhneme dokonalé harmonie. Barvy jsou odrazem lidské osobnosti a dáváme jimi na vědomí, v jakém psychickém rozpoložení se nacházíme. Podle toho, jaké barvy do interiéru zvolíme, v něm můžeme vytvořit požadovanou atmosféru. Při výběru vhodných barev pro své bydlení musíme myslet na to, že nás budou provázet každý den. Neměli bychom se tak nechat ovlivnit aktuální náladou, ale spolehnout se na své dlouhodobější pocity. Jinak by se mohlo stát, že bychom se určitých barev rychle přesytili. Protože je vliv barev na člověka opravdu velmi intenzivní, je dobré se předtím, než se pustíme do malování stěn, zajímat o to, jak konkrétní barvy působí. Správně zvolenými barvami můžeme zkvalitnit bydlení nejen sobě, ale i svým blízkým.

Barvy vyzařují poměrně intenzivní energii. Ač se to zdá neuvěřitelné, některé dokážou nahradit nedostatek slunce v místnosti, jiné zase povzbudit chuť k jídlu či vyburcovat k lepšímu pracovnímu výkonu. Ovlivňují také optický dojem z místnosti, umí prostor rozšířit, nebo případně zúžit. Světlé barvy prostor prosvětlují, bílá jej navíc zvětšuje. Pokud chcete používat tmavší barvy, tak raději vždy jen na malých plochách. Barvami můžeme také ovlivnit teplotní vnímání- studené barvy místnost ochlazují, teplé zase ohřívají.

Jak barvami změníme konkrétní místnost?

Obývací pokoj

Obývací pokoj je místností, v níž většinou trávíme nejvíce času, často si do něj zveme návštěvy a také relaxujeme. Proto bychom právě zde měli být při výběru barev co nejopatrnější. Nejvhodnější jsou teplé barvy, které působí elegantně a navíc vzbuzují velmi příjemné pocity. Příjemné klima, dostatek tepla a světla přinese do vašeho obývacího pokoje například oranžová, která navíc stimuluje práci srdce, ale nemá vliv na krevní tlak. V lidech probouzí instinkty a extroverzi. Někoho může zneklidňovat, ale jiné zase uklidňovat. Pokud chcete ohromit, můžete použít červenou barvu, která je horká a intenzivní. Pokud by jí však bylo příliš, mohla by vyvolávat nepříjemně vtíravý dojem. Jelikož jde o barvu aktivity a vitality, podporuje intelektuální činnost. Do obývacího pokoje se velmi hodí také hnědá či béžová, jsou to barvy, které působí konejšivě, ale přesto neuspávají. Tmavší tóny hnědé přináší více tepla, světlejší zase zklidňují.

Dětský pokoj

Každý má tendenci volit barvy do dětského pokoje pouze podle pohlaví dítěte – holčičkám růžovou a chlapcům modrou. Při výběru barev bychom však měli vzít v úvahu také stáří dítěte a jeho aktivitu. Také bychom měli přihlédnout k tomu, jak se dítku usíná, kolik má přes den energie nebo jestli je neklidné – to vše je možné barvami ovlivnit. Výraznější barvy přitahují oči nejmenších dětí a ty tak mohou být neklidné a bude se jim špatně usínat. Naopak jestliže se nám dítě zdá příliš klidné, můžeme v něm aktivitu s pomocí jasné barvy rozproudit. Do dětského pokoje se nejvíce hodí barvy jako fialková, odstíny modré, světle žlutá, zelenkavá i něžné odstíny růžové. Příliš syté a křiklavé barvy je lepší vynechat, mohly by vyvolat nesoustředěnost, nebo dokonce agresivitu. Nehodí se ani velké množství červené a jasně žluté barvy, raději používáme pastelové odstíny. Vyhýbáme se jakýmkoliv příliš tmavým a smutným barvám, které by vnášely do dětského pokoje chlad. Dětské království by mělo být barevné a veselé, ale zároveň je třeba to s kombinacemi barev nepřehánět, abychom nedocílili příliš přeplněného, chaotického a agresivního vzhledu.

Kuchyň a jídelna

Do místnosti, v níž se jí a vaří, bychom měli aplikovat spíše světlé a stimulující barevné tóny, které mohou pomoci zvýraznit energetické toky a tedy i podpořit chuť k jídlu. Například světle červená barva výrazně podporuje metabolismus – je však třeba dávat pozor na její odstín, protože tmavě červená zase může na někoho působit až klaustrofobicky. Oranžová vyvolává pozitivní a příjemné pocity a také podporuje apetit, což se ne každému doma hodí. Často se s ní proto setkáte hlavně v restauracích, kde se její funkce velmi žádaná. Kreativitu a inspiraci může kuchaři poskytnout žlutá barva, hnědá zase umocní pocit komfortu a štěstí, světle hnědé tóny jsou tak v kuchyni i jídelně vítané. Kdo si dává záležet na zdravém stravování, možná mu pomůže světle zelená barva, která dodává svěží a zdravý vzhled.

Ložnice

V ložnici potřebujeme vytvořit především poklidnou a příjemnou atmosféru. Je místností, kde nechceme být ničím rušeni, tedy ani barvami. Vybíráme proto odstíny světlých a něžných barev, které by však měly také prostor zahřát. Ideální je bílé stěny nahradit béžovou, šedou, okrovou, světlounce modrou a dalšími barvami, které nás dokážou ukolébat. Nejčastěji se v ložnicích setkáme s převahou bledě modré barvy, která je pro odpočinek, relaxaci a očistu jedna z nejvhodnějších. Na velkých plochách však může působit dosti chladně, proto je vhodné ji vyvážit dalšími prvky v teplejších barvách, jako je žlutá či oranžová. Podstatné je barvy stěn v ložnici sladit také s nábytkem, ladit by mělo i ložní prádlo a nejrůznější doplňky. Obecně se radí, že převládající barvou by měla být líbivá neutrální barva na stěnách, třetinu může představovat nějaká živější barva, která může být například na ložním prádle a vše je nakonec dobré doladit nějakým tmavším odstínem. Ten může být například na rámu postele, u obrazů, na dekorativních předmětech apod. Najdou se však i tací, kteří jdou naprosto proti proudu a ložnici si vymalují barvou červenou nebo fialovou, které dodávají prostoru erotický nádech.
Zpět

Krby, komny a veker dly pro stavbu krb a komn

Sponzorujeme Makaka lvho

Design a kód Copyright © 2013 Seokvalitně